Fundacja DOROŚLI DZIECIOM

czynne od poniedziałku do piątku

w godz. od 8.00 do 15.00

Maciuś Wójcik

 

Maciuś przyszedł na świat w 28 tygodniu ciąży – o 12 tygodni za wcześnie. Ważył jedynie 1300 g. i pierwsze trzy miesiące spędził w inkubatorze.
W ósmym tygodniu życia pojawił się poważny problem – retinopatia. Dwa dni później Maciej był już po zabiegu laseroterapii.
Do ukończenia pierwszego roku życia dzięki ciężkiej pracy swojej Mamy Maciuś regularnie uczęszczał na wszystkie potrzebne ćwiczenia, badania i rehabilitacje, dzięki czemu udało mu się nadrobić braki w stosunku do rówieśników.
Na swoje pierwsze urodziny Maciuś dostał prezent od losu: całkowicie odwarstwiona siatkówka w obu oczach. Każdy dzień z odklejoną siatkówką oznacza stopniowe jej obumieranie, dlatego też jego rodzice zadecydowali o sfinansowaniu zabiegów ratujących wzrok przeprowadzonych przez prof. Stefana Clemensa z Uniwersytetu w Greifswaldzie w Niemczech - udało się uratować resztkę wzroku w jednym oku.
W wieku trzech lat Maciuś poszedł do przedszkola, regularnie uczęszczał na rehabilitacje. We wrześniu 2009 roku krwawienie wewnątrzgałkowe pozbawiło go resztek wzroku w jedynym widzącym oku. Rozpoczął rehabilitację przygotowującą go do nauki języka Brajla, do poruszania się z białą laską, do wykorzystania wszystkich zmysłów poza wzrokiem.
W 2010 roku rodzice Maciusia podjęli ostatnią próbę odzyskania choćby odrobiny ze zdolności widzenia jakie kiedykolwiek miał. Przeszedł trzy dodatkowe operacje w Klinice w Greifswaldzie. Przeprowadził je, podobnie jak wcześniejsze, prof. Stefan Clemens.
Niestety – na obecną chwilę – operacje te nie dały żadnego rezultatu. Na dzień dzisiejszy medycyna światowa nie oferuje nic co pozwoliłoby na przywrócenie Maciusiowi wzroku – pozostaje żmudna i kosztowna rehabilitacja. Do tego potrzeby jest specjalistyczny sprzęt brajlowski i mówiący. Związane z tym koszty są ogromne i przekraczają możliwości finansowe rodziny Maciusia. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o przeznaczenie 1% podatku za 2010 roku na konto naszej Fundacji z dopiskiem "dla Macieja Wójcika". . 

Zapraszam na moją stronę http://www.maciuswojcik.pl/